Biyografi

Halit Turgay – Flütist

Dünyanın en ünlü flütçülerinden William Bennett tarafından “çok önemli ve doğal bir müzisyen” olarak tanımlanan Halit Turgay, müzik eğitimine 1978 yılında, İstanbul Belediye Konservatuarında başladı.

1990 yılında İskoçya’nın Aberdeen kentinde düzenlenen “Uluslararası Genç Müzisyenler Festivalinde’’ katıldı ve festival kapsamında düzenlenen yarışmada birincilik “The Skene” ödülünü kazandı.

Aynı yıl Londra Kraliyet Müzik Akademisi’ne sınavsız kabul edilen Turgay, eğitimine İngiliz Kültür Heyetinin verdiği burs ile William Bennett’in öğrencisi olarak devam etti. Aynı zamanda Charles Dagnino, Peter Lloyd, Alan Lockwood ve Keight Bragg’un ustalık kurslarına katıldı.

Lisans eğitimini Japon flütçü Sadako Özistek ile 1987 yılında, yüksek lisans eğitimini 1993 yılında ve doktora programını 2002 yılında İst. Üni. Devlet Konservatuarında tamamladı.

Birçok eserin Türkiye’de ilk seslendirilişini yapan Turgay, başta Hüseyin Sermet, William Bennett, Ashan Pilai, Şirin Pancaroğlu vb. gibi usta müzisyenlere konserler çalmanın dışında bir eğitmen olarak yetiştirdiği öğrencilerle pek çok ulusal ve uluslar arası yarışmada başarılar kazandı.

2011’de Fransa’nın Toulouse kentinde Genç Virtüozlar Festivalinin açılış konserini çaldı. Nice, Cannes, Budapeşte, Londra vb. gibi önemli yerlerde yorumcu olarak büyük ün kazanan Turgay bir besteci olarakta yazdığı ‘’Türk Çayı Caz Süiti’’ adlı ilk eserinin dünya prömiyerini 19 Ocak 2012’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde (İzmir) Jazz-İst. Kuvartet ile gerçekleştirdi, sanatçı Mayıs ayında bu eserin CD tanıtım konserini gerçekleştirecektir.

Bir deniz tutkunu olan Turgay, en çok Alaçatı, Datça ve Assos’ta yüzmeyi sever ve Can Yücel’i sever.

Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında flüt ve oda müziği öğretmenliği yapmaktadır.

 

Bir cevap yazın