Halit Turgay Flute

 

Flüt Sanatçısı Halit Turgay'ın kendi bestelerinin yer aldığı ilk albümü Turkish Tea Jazz Suite (Türk Çayı Caz Suiti) Haziran ayında çıkıyor.

Türkiye'de ve yurt dışında aldığı ödüller ve verdiği sayısız konserlerden sonra Flüt Sanatçısı Halit Turgay'ın beklenen albümü birkaç hafta sonra müzik marketlerde yer alacak.

Albüm kayıtları Turgay'ın 2,5 yıldır birlikte çaldığı piyanoda Ayça Kocatürk, bateride Emir Özoğlu, Bas gitarda Sezin Ahmet Türkmenoğlu'ndan oluşan Jazz-İst Quartet ile gerçekleştirildi.

Albümün dünya prömiyeri Ocak ayında İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde yapıldı. İstanbul'daki ilk konser ise geçtiğimiz günlerde Akbank Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

 

YENİ KONSER

18 Mayıs Cuma Caddebostan Kültür Merkezi

Turkish Tea Jazz Suite
Ana Sayfa English

Türk Çayı Caz Suiti

Her eserin bir öyküsü vardır. Parçaların nasıl ortaya çıktığı ya da besteciye ait hikayelerin birçok dinleyicinin ilgisini çektiğini düşünüyorum. Bu nedenle konserlerimde eseri yorumlamadan önce mutlaka kısa notlar aktarırım. İşte bu bölümde Türk Çayı Caz Suitinde yer alan her bir eserin kısa öyküsünü paylaşacağım sizlerle.

Flute Kaş

Kaş

Ben bir deniz tutkunuyum. Dünyanın en güzel denizi de bana göre Kaş'tadır. Kendi eserlerimden oluşan bir albüm yapma fikri de belki de bu nedenle Kaş'ta oluştu. Açılış parçası Kaş: Kaş'ın Mavi sularının dinginliğini, dünyanın kötülüklerinden arınmışlığını. huzuru, saflığı anlatmaya çalıştım. Bakalım çakıl taşlarının sesini duyabilecek misiniz?

Flute Chat Box

Chat Box

Kaş'taki huzuru bırakıp gerçek dünyaya dönelim. Gün içinde çalan telefonlar, gelen mesajlar, tweetler, dürtmeler... Dört bir yandan teknolojik sinyallerle kuşatıldığımızı hissettiğiniz oluyor mu? İşte chat box dostlarımıın bana yolladıkları mesajların müziğe aktarılmasıyla oluştu. Günlük yaşamın içinden sohbetler...

Flute Uyuyan Dev

Uyuyan Dev

Denizleri, göğü tepeleri ayrı büyülü Kaş'ta mitolojik efsaneler çoktur. Tanrıların Kralı Zeus tarafından, tanrılara karşı çıktığı için cezalandırılan asi ruhlu Prometheus Uyuyan Dev Limanın karşısından sesizce şehri izler. Çoğu zaman hüzünlüdür Prometheus; ancak bir an gelir sessizliği bir çığlığa dönüşür. Kabullenmişliği ve başkaldırıyı aynı eserde duyacaksınız

Flute İstanbul

İstanbul

İstanbul benim şehrim. Kenti üç yanından saran denizleri, Kız Kulesiyle, gün batımıyla, güzellikleri dillere destan bir şehir. Sevgili İstanbul'a hak ettiği değeri verdik mi; yoksa harcadık mı bu güzellikleri. Ben ne yazık ki iyimser değilim. Albümün 4. parçası İstanbul'da trajik bir yok oluş anlatılıyor. Derin bir hüzün ve geri sayım

Flute Turkish Tea

Türk Çayı

Biz Türkler için çayın çok önemli bir yeri vardır hayatımızda. Çok çalıştığımızda yorgunluk çayı içeriz. Neşelendiğimizde ise keyif çayıdır bir bardak çayın adı. Bütün ruh hallerimiz için bir sıfatı vardır çayın. Kızgınlıkları, anlaşmazlıkları bir bardak çayla unutur dostça bir araya geliriz Albüme ismini veren Türk Çayı ile tüm dostlarımızla güzelliklerde buluşmak dileğiyle.

Flute Karadeniz

Karadeniz

Ve albümün final parçası. Karadeniz... Karadeniz gibi kıpır kıpır, capcanlı, neşeli, coşkulu... Karadeniz ezgilerinin caz soundu ile harmanlanması ve caz enstrümanları ile yorumlanması ile oluştu. Ben ve arkadaşlarım bu eseri çalarken çok eğleniyoruz. Dinleyicinin yüzünde de bir gülümseme belirdiğini görüyorum. Umarım siz de eğlenirsiniz.

KONSERLERDEN
Halit Turgay Konser 2012 Nİsan Aksanat24 Nisan 2012 Salı
Flüt sanatçısı Halit Turgay kendi bestelerinden oluşan ilk albümü Türk Çayı Caz Süit'inin tanıtım konserlerinden ikincisini 24 Nisan'da Aksanat'ta verdi.
Halit Turgay Konser 2012 Ocak AASSM19 Ocak 2012 Perşembe
Türk Çayı Caz Süit'inin Dünya Prömiyeri İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi
Halit Turgay Konser 2011 Eylül Side10 Eylül 2011 Cumartesi
Jazz İst Quartet'in Side Apollon Tapınağı'nda verdikleri Caz konseri büyük beğeni kazandı. Topluluk konserde, Ian Clarke, George Gershwin, Mike Mower ve Claude Bolling'in eserlerinden oluşan bir repertuarı seslendirdi
Halit Turgay Jonathan Leathwood Duet2010
Halit Turgay'ın Gitarist Jonathan Leathwood ile yaptığı düetten görüntüler
Halit Turgay Rüzgar Turgay Münif Akalın Trio2011
Flüt-Halit Turgay, Keman - Rüzgar Turgay, Çello - Münif Akalın
Halit Turgay Yıldızlar Gece Parlar TV Show2010
Yıldızlar Gece Parlar TV Show Görüntüleri
Şef Sera Tokay Solist Halit Turgay2009
Şef Sera Tokay Solist Halit Turgay
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Sevgililer Günü Konseri10-11 Şubat 2012
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Sevgililer Günü Konseri
Halit Turgay Flute Halit Turgay Flute Halit Turgay Flute Halit Turgay Flute Halit Turgay Flute Halit Turgay Flute Halit Turgay Flute Halit Turgay Flute
JAZZ İST QUARTET
Jazz İst Quartet
Flütist Halit Turgay önderliğinde kurulan Ayça Kocatürk (piyano), Emir Özoğlu (bateri) ve Sezin Ahmet Türkmenoğlu (kontrbas / bas gitar)'dan oluşan grup 2,5 yıldır birlikte çalıyor.

Biyografi | Albüm | Konserler | Jazz-İst Quartet | Masterclasslar | Ödüller | Haberler | Öğrencileri | Yeni Başlayanlar İçin | İletişim | Ana Sayfa | Site Haritası