Flütist

HalitTurgay-homepage8Solistlik ve Oda Müziği Kariyeri |

Flüt için yazılmış birçok eserin Türkiye’de ilk seslendirilişini yapan Turgay, başta Hüseyin Sermet, William Bennett, Ashan Pillai, Jonathan Leathwood, Arda Ardaşes Agoşyan, Lillian Tonella Tüzün, Misha Dacic, Dietrich Bethge, Junko Nakamura, Yekaterina Lebedeva, Çağ Erçağ ve Yaprak Sandalcı gibi usta müzisyenlerle çalışma fırsatını bulmuştur.

Turgay, solistlik kariyerini İtalya’nın köklü orkestrası I Musici di Roma başta olmak üzere Artemisa Oda Orkestrası, Savaria Senfoni Orkestrası, London Octave Oda Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Mersin Akademik Oda Orkestrası, Çukurova Senfoni Orkestrası gibi orkestralarla Ender Sakpınar, Burak Tüzün, Münif Akalın, Alpaslan Ertüngealp, Serdar Yalçın, Orhan Şallıel gibi şeflerle çalışarak sürdürmüştür.

Turgay, 2011 senesinde Fransa’nın Toulouse şehrinde düzenlenen Genç Virtüozler Festivali’nde; 2012’de de Uluslararası Mersin Müzik Festivali’nde açılış konserlerini gerçekleştirmiştir. Bodrum’da düzenlenen 9. D- Marin Uluslararası Müzik Festivali, Tekirdağ’da düzenlenen Süleymanpaşa Belediyesi Bisanthe Oda Müziği Festivali ve İstanbul Woodwind Festivali gibi önemli festivallerde de yer alan sanatçı uluslararası platformda solist olarak Nice, Cannes, Marsilya, Moskova, Toulouse, Sofya, Atina, Brugge, Budapeşte, Londra gibi şehirlerde büyük beğeni kazanmıştır. Sanatçı 2010 yılında Şirin Pancaroğlu’nun İstanbul’un Ses Telleri isimli albümünde önemli Türk bestecilerden Mahir Çetiz’in flüt, viyola ve arp için yazdığı Sabah Sabah ve Hasan Uçarsu’nun flüt ve arp için Issız Çocuklar isimli eserlerinin ilk seslendirişini yapmıştır.

2016 yılında Akdeniz Opera ve Bale Topluluğu (AKOB) ve Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ortaklığında düzenlenen Oda Müziği Yarışmalarının temellerini atan sanatçı bu yarışmada üç sene boyunca jüri üyeliği yapmıştır.

Orkestra Kariyeri |

Solistlik kariyerinin dışında, orkestra flütisti olarak ilk deneyimini 16 yaşında, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile çeşitli festivallerde yer alarak kazanan flütist 1987 yılında Akdeniz Gençlik Senfoni Orkestrası’nın seçmelerini kazanarak, orkestranın Avrupa turnesinde birinci flütistlik görevini üstlenmiştir. Turgay, 2006- 2008 yıllarında Şişli Senfoni Orkestrası’nda; 2008-2013 yılları arasında 5 yıl Akbank Oda Orkestrası’nda birinci flütist olarak görev yapmıştır.

 

Comments are closed.